Історія хліба

Rate this item
(0 votes)

З усіх харчових продуктів культурної людини хліб займає безперечно перше місце. Точно не встановлено, коли людина вперше став випікати хліб. Безсумнівно, що, почавши засівати поля хлібними зернами, людина не могла вже задовольнятися вживанням їх у їжу в сирому вигляді, а став готувати з них штучним чином свою їжу. Отже початок хлібного виробництва треба шукати в той період історії, коли людина кинула кочове життя і почав осіле, разом з якої почалася культура людини. Отже хлібопечення поклало початок цивілізації - недарма в міфології древніх народів хлібопечення має божественне походження.


Родина хлібних злаків не встановлена, але припускають, що в дикому вигляді вони росли в Середній Азії.


Спочатку людина готувала собі з хлібних зерен кашу, для чого зерна товклися в дерев'яній ступці, перетворюючись в крупу.


Зернову кашу стали поступово робити гущі, зерно дробити все дрібніше, поки нарешті не перейшли до борошна, з якої стали готувати тісто, випікається в хліб.


Але так як тісто не піддавалося спочатку бродінню, то хліб виходив щільний у вигляді коржів, які випікалися або на вугіллі або в горщиках.


Нарешті люди навчилися піддавати тісто бродінню (квашення) за допомогою розпушувачів, для додання йому пористості.


Для закваски греки вживали сушену суміш борошна з виноградним соком, які перебували в бродінні. Римляни брали для закваски, як це практикується тепер, старе тісто, яке вже було у бродінні.


Приготований хліб випікався в печах, дуже схожих за своїм устроєм з нашої "російської піччю", що видно з розкопок Помпеї, де знайшли навіть хліб в печах.

Через кілька десятків століть хлібопечення удосконалювалося і сьогодні воно виглядає наступним чином: